Az országban biztosan, de valószínűleg Kelet-közép Európában is egyedülálló a Debreceni Egyetem kezdeményezése – hangzott el a mai sajtótájékoztatón. A „Szakemberek Betegeink Biztonságáért” programmal az itt végzett klinikai vizsgálatok biztonságát akarják növelni.
Egyedülálló programot indít a Debreceni Egyetem
– Ennek az a célja, hogy a Debreceni Egyetemen az utóbbi száz évben felhalmozott gyógyszeripari, illetőleg klinikai farmakológiai ismeret az egész régió közkincse legyen. A farmakológiai, klinikai farmakológiai rendszerben pedig a gyógyszerészek, a körzeti orvosok és a vizsgálatokban résztvevő betegek számíthassanak a Debreceni Egyetem tudására – mondta el Szilvássy Zoltán rektor.
A klinikai vizsgálatoknak sok előnye van a betegek számára. Elérhetővé válik ugyanis a legmodernebb terápia a gyógyszertári bevezetés előtt és így a drága készítményeket is ingyen kaphatják meg a páciensek. A vizsgálatokban az intézmény vezető szakemberei vesznek részt, akik fokozott körültekintéssel választják ki a betegeket.l Az egyetemen évente 150-160 új vizsgálat indul, jelenleg 400 van folyamatban.
– Sok tüdőgyógyászati, allergológiai vizsgálat van. Itt tudunk leginkább a családorvosokkal együttműködni, de ezek mellett az onkológiai és a hematológiai vizsgálatok is jelentősen fejlődnek – hangsúlyozta Páll Dénes, a Gyógyszerfejlesztési Koordinációs Központ igazgatója.
Bács Zoltán az egyetem kancellárja hozzátette: a 2013-ban létrehozott gyógyszerkutatásokkal és klinikai vizsgálatokkal foglalkozó önálló szervezeti egység két év alatt megduplázta bevételeit, ami ma már milliárdos nagyságrendű. A programról elsőként a megyében dolgozó családorvosokat és gyógyszerészeket tájékoztatják, majd a betegeket és a hozzátartozókat látják el részletes információkkal.